Jdi na obsah Jdi na menu
 


Borelióza 

 


je infekční onemocnění způsobované spirochetou Borrelia burgdorferi. V Evropě se přenáší klíšťaty a nelze vyloučit ani přenos jiným krev sajícím hmyzem. Infikovaná klíšťata se vyskytují endemicky. To znamená, že nakažený hmyz schopný přenosu onemocnění se vyskytuje pouze v některých lokalitách. Častější výskyt je u psů, ale nakazit se může i kočka.

 

Onemocnění nemá konstantní průběh a může mít různé projevy. Většinou se vyskytuje v létě. Zvíře je apatičtější, nemá chuť k příjmu potravy a často kulhá.V akutním stádiu se nejčastěji zjišťuje zvýšená teplota až horečka, zvětšené mízní uzliny a pohybové problémy provázené bolestí více kloubů najednou. Vzácněji akutní infekce postihuje srdce, ledviny nebo nervový systém. Kožní změny u zvířat oproti lidem nejsou typické. Příznaky akutní neléčené infekce můžou za několik dní odeznít, ale často se opakovaně vrací. Vznikne - li chronická forma boreliózy, dochází k trvalému postižení kloubů, ledvin, srdce, mozku, atd. Projevy jsou různé - opakující se bolesti kloubů se špatnou odpovědí na léčbu, poškození ledvin, poruchy srdečního rytmu, záchvaty, změna chování a podobně. Vznikne-li na základě klinického obrazu podezření z boreliózy, diagnóza se potvrzuje z krve vyšetřením protilátek. Při klinickém onemocnění a pozitivním vysokém titru protilátek se onemocnění léčí dlouhodobě (3-4 týdny) antibiotiky. Osvědčilo se nám doplnit antibiotickou léčbu i dlouhodobou homeopatickou kúrou.
Narozdíl od lidí lze psy proti borelióze očkovat!


Vakcinovat lze už štěňata od stáří 12 týdnů. Každé první očkování , i u dospělého zvířete, se musí opakovat za 4 týdny a pak každoročně. Doporučuje se provádět vakcinaci na začátku kalendářního roku, kdy je výskyt klíšťat minimální a do začátku jejich sezóny se vytvoří dostatečná hladina ochranných protilátek.
Důležitou roli v prevenci boreliózy hrají též preparáty chránící před ektoparazity